Bilecik, TÜRKİYE
+90 534 055 78 82

Duyarlı tasarım, Responsive nedir ?

Duyarlı tasarım, Responsive nedir ?
Responsive duyarlı tasarım

Üç yılda akıllı telefon trafiği yaklaşık %90 arttı . Yakın tarihli bir araştırmaya göre, 2019’da bilgisayarlar aracılığıyla küresel İnternet trafiği toplamın %46’sını oluştururken, mobil cihazlar için bu oran %54’tür.

Gözlem açıktır, Masaüstünde gezinme hala çok mevcut olsa bile, azalmayı bırakmıyor. Yani soru artık “Duyarlı bir sitem olmalı mı? yerine “Duyarlı bir siteye ne zaman yatırım yapacağım? ”

Duyarlı Tasarım Responsive : Tanım.

Duyarlı tasarım veya uyarlanabilir web sitesi, bir web sitesinin mobil kullanıcılara hem bilgisayarlarda hem de akıllı telefonlarda hoş bir gezinme sunmasına olanak tanır. Her blok ve görüntü ekran çözünürlüğüne göre yeniden boyutlandırılır.

Duyarlı Tasarım, özellikle akıllı telefon veya tabletten okurken kullanıcı deneyimini geliştirir.

Uyarlanmamış bir siteden farklı olarak, duyarlı bir site mobil uyumlu olacak, kullanıcının metinleri okumak ve görüntüleri görmek için yakınlaştırma veya uzaklaştırma yapması gerekmeyecek, menü net bir şekilde erişilebilir olacak, gezinme basitleştirilecek ve formlarda ve e-postalarda doldurulacak alanlar kolayca doldurulacak şekilde uyarlanacaktır.

Duyarlı Tasarım sitesi mi yoksa cep telefonlarına özel site mi?

Birkaç yıl önce, çoğu web sitesinin cep telefonlarında ziyaret edilmek üzere özel olarak tasarlanmış bir sürümü vardı. Avantajı, sayfaların daha hızlı yüklenmesiydi. Tek sorun, bazı işlevlerin eksik olmasıydı.

Ancak, bazı şirketlerin duyarlı sitelerine ek olarak hala özel bir mobil sitesi var . İnternet kullanıcılarının verileri kaydetmesini ve içeriklerine daha hızlı erişmesini sağlayan etkili bir seçenektir.

Ancak iki site derken iki kat daha fazla iş demek istiyorsunuz.

Duyarlı Tasarımın avantajları nelerdir?
Duyarlı bir tasarım sitesinin geliştirilmesi daha karmaşık olsa bile, birçok avantajı vardır:

Masaüstünde ve mobilde aynı URL.


Metin bloklarının ve resimlerin ekran çözünürlüğüne göre otomatik ayarlanması.
Tüm trafik aynı yere ulaştığından ve Google, mobil okuma için uyarlanmış sayfaları tercih ettiğinden, daha doğal bir referanslama.
Yanıt vermeyen bir siteden daha düşük bir hemen çıkma oranı (böylece ziyaret başına daha fazla sayfa görüntüleniyor).


Duyarlı bir web sitesi nasıl tanınır?
Duyarlı bir site, ekran pencerenizin boyutunu küçültürseniz aynı tasarımı koruyacaktır . Değilse, tüm sayfa içeriğini görmek için bir kaydırma çubuğu kullanmanız gerekecektir.

Akıllı telefonlarda siteye gelir gelmez okuma net çıkıyorsa site responsivedir. Sayfanın yakınlaştırma veya yatay kaydırma kullanımı gerekliyse, bunun nedeni sitenin duyarlı Tasarım olmamasıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Gerekli alanlar işaretlendi *